Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

25 Postów
m b
(comako)
Wiking
Dzięki Veileder, troche mnie oswieciles/as zastanawia mnie tylko dlaczego ta pozycja pojawila sie z "minusem" -21.980 w kolumnie rettet til. Czy ten minus jest prawidłowy??

Znalazłam równiez coś takiego:

10% STANDARDFRADRAG

Odpis standardowy dla pracowników zagranicznych to odpis, który możesz wybrać zamiast innych przysługujących Ci odpisów. Odpis standardowy wynosi 10% przychodu ze stosunku pracy, ale nie więcej niż 40 000 NOK. Przychód ze stosunku pracy zawiera wynagrodzenie brutto oraz inne podlegające opodatkowaniu dodatki jak bonusy pieniężne, świadczenia rzeczowe i ewentualnie nadwyżka zwrotu wydatków.
Oprócz odpisu standardowego otrzymujesz następujące odliczenia:
• Koszty uzyskania przychodu (minstefradrag) – oblicza się z przychodu ze stosunku pracy
• Kwota wolna od podatku (personfradrag) - odpis standardowy przy obliczaniu podatku
Możesz również odpisać:
• Uprawnioną do odpisu wpłatę do publicznej kasy emerytalnej lub prywatnej kasy emerytalnej (odciąganą przez pracodawcę)
• Uprawnioną do odpisu część składki na związki zawodowe

Jeżeli przebywasz na terenie Norwegii przez cały rok podatkowy, to otrzymasz pełny odpis kosztów uzyskania przychodu i pełną kwotę wolną od podatku (12/12). Jeżeli przebywasz na terenie Norwegii tylko przez część roku podatkowego, to odpisy zostaną zredukowane w stosunku do długości pobytu w Norwegii.

Jeżeli przebywałeś/aś na terenie Norwegii przez okres od 3 do 4 miesięcy, to odpisy będą stanowiły 4/12 pełnego odpisu. Odpis standardowy dla pracowników zagranicznych jest niezależny od okresu pobytu.

Jeżeli Twój małżonek/małżonka również ma prawo do odpisu standardowego, to wówczas oboje musicie wybrać tę samą formę rozliczenia: odpis standardowy lub inne odpisy.

-Tylko znowu nie do konca rozumie, co to jest ten "minstefradrag" i czy sie to samemu odpisuje czy robi to urzad podobnie z tym odpisem personfradrag i składkami zawodowymi?
czy któres z tych moge dodatkowo odpisac??? i jak?

I dlaczego zuzu twierdzi, że cutuje "Ja jak wypełniłem tak w zeszłym roku (10% od dochodu brutto to dokładnie te kwotę którą wpisałem mi zwrócili) "


Pozdrawiam, i ciesze sie ze forum sie ruszylo!
Jesli ktos ma linki na internetowy kurs, rozliczania, poprosze. Chetnie sie podszkolę.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
Zuzu napisał:
Ja jak wypełniłem tak w zeszłym roku (10% od dochodu brutto to dokładnie te kwotę którą wpisałem mi zwrócili)
Miałem tam jakaś kwotę do zaproponowaną przez skatt ale nie pamiętam ile to było.
Raczej to sie nie kumuluje, choć specjalistą w tej dziedzinie to nie jestem i mogę się mylić.


pozdro.


opowiem ci przypadek z życia wzięty . nigdy nie kożystałem z odliczenia 10% . tak się złożyło że w tym roku mam dopłacić skatteetaten ponad 21 000 nok .....tak , aż tyle !!!! czyli z tego co wywnioskowałem jak teraz napisałbym ...standart fradrag 10% to skatt zamiast zabrać mi 21 000 to musiałby mi wypłacić ponad 30 000 od mojego zarobku !!!!!!!!!!!
przecież to niemożliwe ..... niedopłatę i zwrot z tych 10% muszą sumować każdemu
mój kolega dwa razy pisał ten standart fradrag i nigdy nie dostał 10% z brutto bo miał niedopłatę .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Andre ved mark napisał:
tak się złożyło że w tym roku mam dopłacić skatteetaten ponad 21 000 nok .....tak , aż tyle !!!!
Foreløpig beregnet restskatt - å betale (uten renter) 27 575

a ja mam jak widzisz 27575 do dopłacenia i myślę, że uda mi się tą małą pomyłkę norweskich urzędników naprawić
a wy mędrcy podatkowi to może najpierw rozeznajcie się co to takiego podstawa opodatkowania i podatek
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1416 Postów

(Zuzu)
Maniak
Andre ved mark napisał:
Zuzu napisał:
Ja jak wypełniłem tak w zeszłym roku (10% od dochodu brutto to dokładnie te kwotę którą wpisałem mi zwrócili)
Miałem tam jakaś kwotę do zaproponowaną przez skatt ale nie pamiętam ile to było.
Raczej to sie nie kumuluje, choć specjalistą w tej dziedzinie to nie jestem i mogę się mylić.


pozdro.


opowiem ci przypadek z życia wzięty . nigdy nie kożystałem z odliczenia 10% . tak się złożyło że w tym roku mam dopłacić skatteetaten ponad 21 000 nok .....tak , aż tyle !!!! czyli z tego co wywnioskowałem jak teraz napisałbym ...standart fradrag 10% to skatt zamiast zabrać mi 21 000 to musiałby mi wypłacić ponad 30 000 od mojego zarobku !!!!!!!!!!!
przecież to niemożliwe ..... niedopłatę i zwrot z tych 10% muszą sumować każdemu
mój kolega dwa razy pisał ten standart fradrag i nigdy nie dostał 10% z brutto bo miał niedopłatę .



Wszystko się zgadza, każdy przypadek to jest osobna historia, u mnie było tak że w ciągu dwóch tygodni( jedna wypłata) zarabiałem czasem brutto prawie tyle co w miesiąc, to i zaliczki na podatek było sporo, ale w skali roku zarobiłem niewiele(jak się zaczęło w maju)) i stąd mogłem mieć propozycję zwrotu.
Jednak uwzględniając należną mi ulgę (standardfradrag) dostałem 9,8% zwrotu od dochodu brutto teraz sprawdziłem dokładnie nigdzie nie nie napisałem że dostałem 10% plus to co mi zaproponował skatt.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
a ja mam jak widzisz 27575 do dopłacenia i myślę, że uda mi się tą małą pomyłkę norweskich urzędników naprawić
a wy mędrcy podatkowi to może najpierw rozeznajcie się co to takiego podstawa opodatkowania i podatek


[/quote]ooo najmądrzejszy tak się składa że ja też wiem że nie dopłacę .
dyskusja była na temat standart fradrag 10% więc dałem skrajny przykład jak nie należy liczyć ...wróć lepiej do kapusty i boczku
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
m b
(comako)
Wiking
czyli jak mam skatt til gode, a przysuguje mi 10% standardfradrag, to nie dostane nadwyzki ktora zaplacilam?
jak to ma sens wtedy? mogla o te 9 tys mniej podatku zaplacic, i miec teraz te 9 w kieszeni, i tak i tak bym dostala te same 10% od dochodu brutto...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
m b
(comako)
Wiking
A tak wogole to czy ktos wie jak odisac "Uprawnioną do odpisu część składki na związki zawodowe" ?? I jak to jest po norwesku, a najlepiej który dokładnie punkt? i jaka suma?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
Zuzu napisał:
[quote]
[quote]Zuzu napisał:
Ja jak wypełniłem tak w zeszłym roku (10% od dochodu brutto to dokładnie te kwotę którą wpisałem mi zwrócili)
Miałem tam jakaś kwotę do zaproponowaną przez skatt ale nie pamiętam ile to było.
Raczej to sie nie kumuluje, choć specjalistą w tej dziedzinie to nie jestem i mogę się mylić.

Jednak uwzględniając należną mi ulgę (standardfradrag) dostałem 9,8% zwrotu od dochodu brutto teraz sprawdziłem dokładnie nigdzie nie nie napisałem że dostałem 10% plus to co mi zaproponował skatt.


nie mamy tu niestety pracownika skattu do wyjaśnienia wątpliwości ale ......jeżeli ktoś ma niedopłatę ( co pisałem wcześniej ) to skatt nie jest tak łaskawy żeby mu darować niedopłatę i jeszcze oddać 10% . w przypadku gdy ktoś ma nadpłatę to nie wydaje mi się żeby to się sumowało ...( jak pisałem nigdy się nie rozliczałem z tym odliczeniem i nie interesowałem się tym zbytnio... )...bo masz wybór możesz wybrać to odliczenie , możesz pozostać przy tym co proponuje skatt albo możesz rozliczać się w normalny sposób z odliczeniami ........twój wybór więc jak masz dużą nadwyżkę to masz pecha jeżeli wybierasz 10%
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
38 Postów
Nowicjusz
Mam pytanie o tą ulgę 10%. Jestem w Norwegii drugi rok, a mój mąż trzeci, czy w związku z tym ja jeszcze mogę odliczyc te 10 procent? Zaznaczam ze mam swoje osobne pozwolenie, a nie jetem na łączeniu rodzin. Słyszałam ze jak ja wybiore tą ulgę to mój mąż też musi mieć taką samą, co jest oczywiście już niemożliwe. On ma zwrot zwrot podatku z odsetek kredytu,więc to tez inna bajka.
Może ktos wie jak to rozgryść, byłabym wdzięczna za pomoc
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
221 Postów

(Veileder)
Stały Bywalec
comako napisał:
Dzięki Veileder, troche mnie oswieciles/as zastanawia mnie tylko dlaczego ta pozycja pojawila sie z "minusem" -21.980 w kolumnie rettet til. Czy ten minus jest prawidłowy??

Znalazłam równiez coś takiego:

10% STANDARDFRADRAG

Odpis standardowy dla pracowników zagranicznych to odpis, który możesz wybrać zamiast innych przysługujących Ci odpisów. Odpis standardowy wynosi 10% przychodu ze stosunku pracy, ale nie więcej niż 40 000 NOK. Przychód ze stosunku pracy zawiera wynagrodzenie brutto oraz inne podlegające opodatkowaniu dodatki jak bonusy pieniężne, świadczenia rzeczowe i ewentualnie nadwyżka zwrotu wydatków.
Oprócz odpisu standardowego otrzymujesz następujące odliczenia:
• Koszty uzyskania przychodu (minstefradrag) – oblicza się z przychodu ze stosunku pracy
• Kwota wolna od podatku (personfradrag) - odpis standardowy przy obliczaniu podatku
Możesz również odpisać:
• Uprawnioną do odpisu wpłatę do publicznej kasy emerytalnej lub prywatnej kasy emerytalnej (odciąganą przez pracodawcę)
• Uprawnioną do odpisu część składki na związki zawodowe

Jeżeli przebywasz na terenie Norwegii przez cały rok podatkowy, to otrzymasz pełny odpis kosztów uzyskania przychodu i pełną kwotę wolną od podatku (12/12). Jeżeli przebywasz na terenie Norwegii tylko przez część roku podatkowego, to odpisy zostaną zredukowane w stosunku do długości pobytu w Norwegii.

Jeżeli przebywałeś/aś na terenie Norwegii przez okres od 3 do 4 miesięcy, to odpisy będą stanowiły 4/12 pełnego odpisu. Odpis standardowy dla pracowników zagranicznych jest niezależny od okresu pobytu.

Jeżeli Twój małżonek/małżonka również ma prawo do odpisu standardowego, to wówczas oboje musicie wybrać tę samą formę rozliczenia: odpis standardowy lub inne odpisy.

-Tylko znowu nie do konca rozumie, co to jest ten "minstefradrag" i czy sie to samemu odpisuje czy robi to urzad podobnie z tym odpisem personfradrag i składkami zawodowymi?
czy któres z tych moge dodatkowo odpisac??? i jak?

I dlaczego zuzu twierdzi, że cutuje "Ja jak wypełniłem tak w zeszłym roku (10% od dochodu brutto to dokładnie te kwotę którą wpisałem mi zwrócili) "


Pozdrawiam, i ciesze sie ze forum sie ruszylo!
Jesli ktos ma linki na internetowy kurs, rozliczania, poprosze. Chetnie sie podszkolę.


Skladka na zwiazki - fradrag for betalt fagforeningskontingent

Kwota jest z minusem bo jest to REDUKCJA podstawy dochodu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok